SKU: MOD311WL-L55B3K
  • Color: Black
  • Material: Metal
  • Length: 60mm
  • Width: 150mm
  • Power: 55
Wall luminaire (Sconce) Orign, Black, W150 mm by Maytoni is a decorative wall sconce for living room, bedroom, hallway, staircase, hotel and restaurant interiors. This interior wall light features black finish, metal construction, dimensions L60 mm, W150 mm, voltage AC 220-240 V 50 Hz. Lighting specs include power 55 W, color temperature 3000 K, CRI 90, luminous flux 800 lm, beam angle 120°. Article MOD311WL-L55B3K is suitable for modern interior lighting, designer wall lighting, bedside lighting and architectural accent lighting.
Description
Full specifications
  • Color: Black
  • Material: Metal
  • Length: 60mm
  • Width: 150mm
  • Power: 55
  • Color temperature: 3000
  • Color rendering: 90
  • Luminous flux: 800
  • Light scattering angle: 120
  • Input power: AC 220-240 V 50 Hz